Atrakcje

Nasze położenie sprawia, że goście z przyjemnością korzystają z wszechobecnych atrakcji. Dzięki dogodnemu położeniu jesteśmy idealnym punktem wypadowym. Znajdują się tu liczne szlaki piesze jak i rowerowe, dzięki którym podziwiać można unikalne miejsca pod względem przyrodniczym, krajoznawczym oraz historycznym.

Okoliczne tereny oferują:

  • liczne szlaki turystyczne piesze oraz rowerowe

  • Teren unikatowy w skali światowej z ciekawą budową geologiczną

  • Ruiny zamków, grodziska

  • Dwory, pałace, klasztory

  • Gospodarstwa rybackie

  • liczne skały oraz ostańce

  • oraz wiele innych atrakcji

Atrakcje w okolicy Sygontki

Wyżyna Krakowsko-Częstochowska

Nazywana również Jurą Krakowską i Jurą Polską, to makroregion geograficzny położony w południowej Polsce . Stanowi wschodnią część Wyżyny Śląsko-Krakowskiej . Tworzy pas długości ok. 80 km , pomiędzy Krakowem a Częstochową . W pasie tym wzgórza wznoszą się na wysokość 300-515 m n.p.m.

Muzeum Regionalne im. Zygmunta Krasińskiego w Złotym Potoku

Klasycystyczny dworek, wzniesiony w pierwszej połowie XIX w. Ojciec poety, Wincenty Krasiński zakupił ten obiekt w 1851 r. Zygmunt, jeden z naszych trzech wieszczów, przebywał tutaj dwukrotnie. Obecnie w dworku mieści się muzeum.

Kościół św. Mikołaja w Przyrowie

Niewielka świątynia, o niezwykłym kształcie, położona 1,5 km na południowy zachód od centrum wioski. Zbudowano ją prawdopodobnie pod koniec XVII wieku, z kamienia wapiennego i przykryto drewnianym dachem, obitym gontami.

Zamek Mirów

Leżąca na wzniesieniu, monumentalna bryła zamku, przywodząca niektórym na myśl okręt, pomimo pozostawania przez wiele lat w ruinie robi spore wrażenie. Mirowska twierdza stanowi jedną z najstarszych budowli obronnych Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej.

Zamek Królewski w Olsztynie

Ruiny zamku Olsztyn koło Częstochowy należą do najlepiej rozpoznawalnych warowni jurajskich. Cylindryczna, wysoka na 35 metrów wieża przyciąga wzrok już z daleka. Zbudowana z białego wapienia, a nadbudowana z brunatnej cegły, przypomina maszt okrętu unoszącego się na morskiej kipieli.

Zamek w Bobolicach

Zamek Bobolice został zbudowany w połowie XIV wieku przez króla Kazimierza Wielkiego. Był elementem systemu obronnego jurajskich warowni, które chroniły zachodniej granicy królestwa od strony Śląska.

Rezerwat Parkowe

W 1957 roku w Złotym Potoku powstał piękny Rezerwat Parkowe, chroniący najbardziej malowniczą część doliny Wiercicy z jej źródłami, różnorodnymi formami skalnymi i jaskiniami. Rezerwat Parkowe to jedna z ciekawszych atrakcji na Jurze, chętnie odwiedzana przez turystów.

Park Krajobrazowy Stawki

Charakterystyczna dla obszaru parku, leżącego w dorzeczu Wiercicy, jest duża ilość strumieni oraz bagien. W północnej części obszaru znajduje się również kilka stawów rybnych o nazwie Stawki, co zresztą dało nazwę parkowi. Zasadnicza część terenu to zwarty kompleks leśny, w którym wykształciło się kilka charakterystycznych zbiorowisk.

Częstochowskie Muzeum Zapałek

Muzeum Produkcji Zapałek w Częstochowie to jedyne czynne muzeum zapałek w Europie oraz najstarsza fabryka zapałek w Polsce. Do zwiedzania przeznaczone są tu dwie sale wystawowe oraz sala w działającym zakładzie produkcyjnym – Częstochowskich Zakładach Przemysłu Zapałczanego SA.

Muzeum Monet i Medali im. Jana Pawła II

Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie powstało z inicjatywy prezesa firmy President Electronics Poland, Krzysztofa Witkowskiego. Muzeum to jest swoistym wotum, ofiarowanym przez Witkowskiego Matce Bożej Królowej Polski w podziękowaniu za dar zdrowia po przebytym udarze.

XIX-wieczny kościół w Kroczycach

XIX-wieczny Kościół Pn. św. Jacka i Marii Magdaleny, znajduje się w Kroczycach. Główny ołtarz zrobiony jest z kalcytu w kształcie Groty z Lourdes.

Jasna Góra

Sanktuarium Najświętszej Marii Panny na Jasnej Górze jest najliczniej odwiedzanym polskim sanktuarium maryjnym i jednym z najważniejszych na świecie. Obecne zabudowania zespołu klasztornego pochodzą głównie z XVII stulecia i reprezentują styl barokowy.

Jaskinia Głęboka

Jaskinia Głęboka, zlokalizowana w Kruczych Skałach na Górze Zborów, odkryta została podczas eksploatacji kalcytu przed II wojną światową. Wejście odbywało się przez tzw. Lej Szpatowców, aktualnie wykorzystywany przez turystów.

Grzęda Mirowsko-Bobolicka

Łączący Zamek Mirów i Zamek Bobolice wał skalny pełen jest majestatycznych ostańców, tajemniczych grot oraz jaskiń. W jednej z nich, Jaskini Stajnia odkryto pierwsze w Polsce szczątki neandertalczyka nazwanego Bobolusem Jurajskim.

Dwór w Cielętnikach

W latach 20. XVIII stulecia Bystrzanowscy postawili we wsi parterowy dwór, który przetrwał do naszych czasów. W połowie XIX wieku osiedli w nim Kołaczkowscy, jednak za udział w powstaniu styczniowym musieli go opuścić. Następnymi gospodarzami w Cielętnikach byli Lemańscy i Kobierzyccy.

Dwór laseckich w Żurawiu

Żurawski dwór przewija się praktycznie przez całą historię miejscowości. Pierwotnie istniał już prawdopodobnie w XIII w., choć obecny, murowany budynek został wzniesiony na początku XIX w. Związany m.in. z rodami Laseckich, Krasińskich i Raczyńskich.

Sanktuarium Świętej Anny w Aleksandrówce

Piękny barokowy kościół Św. Anny w miejscowości Aleksandrówka koło Świętej Anny na Jurze wzorowany jest na bazylice Św. Antoniego w Padwie. Ma wysoką wieżę, a we wnętrzu kryje dwie kaplice: Św. Franciszka i Św. Anny.

500-letnia Lipa

Drzewo liczy sobie ok. 500 lat. Obwód wynosi 6m, a wysokość 20m.